Slovník IT pojmů

Bridge
Zařízení sloužící k propojení dvou sítí.

Cluster
Jako počítačový cluster se označuje skupina navzájem propojených počítačů, které navenek pracují a chovají se jako jeden jediný počítač. Počítače ve skupině mezi sebou spolupracují a toho se využívá jednak k zálohování (při požadavku na vysokou dostupnost, v případě výpadku jednoho stroje přebírají jeho činnost ostatní) nebo pro zvýšení výpočetního výkonu (počítače si mezi sebou rozdělují výpočty a tím urychlují odbavení požadavků).

Ethernet
Označení pro nejrozšířenější technologie budování počítačových sítí. Dnes se používá převážně kroucená dvoulinka (kabel) s konektorem RJ-45.

Firewall
Síťové zařízení, které slouží k řízení/zabezpečení provozu mezi dvěma sítěmi. Dle nastavených pravidel monitoruje a případně filtruje síťový provoz s cílem zamezit nechtěné komunikaci.

IPMI modul
Intelligent Platform Management Interface je standardizované rozhraní pro vzdálenou administraci počítačů. Je nezávislé na operačním systému a v praxi umožňuje připojení k počítači přes síť a jeho vzdálené ovládání stejným způsobem, jako byste byli v jeho fyzické přitomnosti, tedy včetně zapnutí, vypnutí, restartu, nastavení BIOSu, instalace operačního systému a podobně.

RAID
Redundant Array of Inexpensive/Independent Disks je diskové pole složené ze dvou a více pevných disků, které se v systému chovají jako jeden jediný disk. Data, která jsou na diskové pole ukládána jsou rozložena mezi disky podle konkrétní konfigurace RAID. Cílem diskových polí je snížit riziko ztráty dat (stejná data mohou být uložena na více discích současně) a zvýšit rychlost čtení a zápisu. Nečastější RAID konfigurace jsou RAID 0, 1, 5, 6, 10.

Redundance
Znamená nadbytek, v IT se tak označuje použití většího množství komponent než je nezbytně nutné. Má význam především jako prevence hardwarových poruch, a používá se nejčastěji u zdrojů (redundantní zdroje) a pevných disků (disková pole).

WEP
Označení pro zabezpečení bezdrátových sítí. Dnes je již zastaralé a od jeho používání se upouští. Jeho prolomení je otázkou několika minut a tak není možné jeho používání doporučit.

WPA, WPA2
Novější a pokročilejší zabezpečení bezdrátových sítí. WPA využívá stejných principů jako WEP, ale přidává některá bezpečnostní opatření. WPA nicméně také dnes již není stoprocentně bezpečný. WPA2 zatím prolomen nebyl, přidává navíc algoritmus založený na AES, který je považován za bezpečný.