Bezdrátové sítě

Používání bezdrátových technologií v počítačových sítích je stále rozšířenější. V některých případech je to jediný možný způsob propojení počítačů s Internetem nebo lokální firemní sítí (například větší zasedací, školicí, přednáškové místnosti, a tak dále) nehledě na zvýšené pohodlí uživatele přenosných zařízení. Pro každou konkrétní situaci je důležité zvolit správné síťové komponenty s optimální technologií (například u wi-fi dle IEEE 802.11 standardů máme na výběr ze dvou frekvencí 2,4 GHz a 5 GHz, které mají svá konkrétní specifika) a především jejich správné nastavení (nastavení izovolané sítě, bridge, routování, šifrování, úprava výkonu, atd.).

Základní součástí většiny bezdrátových sítí je takzvaný Accress Point (zkráceně AP). Jedná se o síťový prvek s anténou, ke kterému se připojují klienti (nekomunikují spolu tedy přímo) a tento přístupový bod pak zaujímá funkci bridge (v tom případě je bezdrátová síť přímo součástí firemní sítě), a nebo routeru (kdy je bezdrátová síť oddělená). Méně často se používají takzvané Ad-hoc sítě, kde spolu bezdrátově komunikují klienti přímo, bez prostředníka (Access Pointu).

Důležitým parametrem bezdrátové sítě je šifrování provozu, neboť nad daty přenášenými vzduchem nemá správce sítě ani uživatel kontrolu (rádiové vlny může zachytit kdokoliv další, někdy i stovky metrů daleko). Dříve rozšířené šifrování WEP již nelze považovat za bezpečné, neboť jeho prolomení je otázkou několika minut. Proto je nutné používat alespoň šifrování WPA nebo ještě lépe WPA2.